M. Ú. Z. A.
Väčšina literárnych súťaží je iba raz do roka. Kým zistíš výsledok, aj ošedivieš – a spätnej väzby sa dočkáš len málokedy.
Presne preto vznikla M.Ú.Z.A. – Mesačná Úloha pre Začínajúcich Autorov.
V čom je M.Ú.Z.A. iná?
#MuzoFakty
zapojených autorov
prijatých poviedok
českých poviedok
Téma na tento mesiac (11/2024)
Počkám si na teba
Ostáva ti
Status (1.11.2024)
M.Ú.Z.A. 22
Počkám si na teba (11/2024)
Práve prebieha, zapoj sa!
M.Ú.Z.A. 21
Je nám veľmi ľúto, ale vyhrali ste (10/2024)
Prijímanie poviedok, editorské kolo
M.Ú.Z.A. 20
Vtedy som otočil/a svoj prístup k životu (09/2024)
Hodnotí porota
M.Ú.Z.A. 19
Zmeškaný hovor (08/2024)
Príprava podcastu a audiopoviedok (už čoskoro!)
Feedback: v príprave
M.Ú.Z.A. 13
Furt dačo (12/2023)
Podcast aj výsledky nájdeš v Sieni slávy
Feedback: kompletizujeme, odosielanie: čoskoro.
Pravidlá súťaže M.Ú.Z.A.
- Nikde nezverejnená poviedka (ani v tlačenej, ani v elektronickej forme), ktorá nesúťažila / nesúťaží v iných súťažiach
- Napísaná na tému mesiaca (tému zverejňujeme v podcaste, na sociálnych sieťach aj na webe)
- Maximálny rozsah: 10 000 znakov (vrátane medzier a názvu)
- Žáner je ľubovoľný
- V slovenskom alebo českom jazyku (s diakritikou, interpunkciou)
- Názov poviedky nesmie byť zhodný s názvom témy mesiaca
- Názov treba uviesť aj v texte poviedky, nielen v názve súboru
- Vo formáte .doc, .docx
- Odporúčané formátovanie: Times New Roman 12 pt; riadkovanie 1,5; zarovnanie do bloku (stiahni si šablónu)
- Do súťaže môžeš poslať len jednu poviedku
- Môžeš použiť pseudonym (napíš ho ako poznámku do e-mailu)
- Uzávierka je v posledný deň príslušného mesiaca
Svoju poviedku pošli na muza.sutaz (zavináč) gmail.com, alebo použi formulár:
Odoslaním diela autor udeľuje organizátorom súťaže M.Ú.Z.A (Spisopriatelia, o. z.) súhlas so zverejnením diela, s označením jeho osoby ako autora ako aj licenciu na použitie diela na všetky známe spôsoby, najmä v tlačenej, elektronickej a audio podobe, a to aj on-line, ako aj inými spôsobmi v zmysle § 19 ods. 4 zákona č. 185/2015 Z. z. v neobmedzenom územnom a vecnom rozsahu. Licencia a súhlasy sa udeľujú bezodplatne a na dobu trvania autorských práv k dielu. Organizátor je oprávnený udeliť sublicenciu, alebo postúpiť licenciu na tretiu osobu. Autor ako osoba poskytujúca dielo, súhlasy a licenciu vyhlasuje, že sa jedná o jeho autorské dielo a že má výlučné právo poskytnúť súhlasy a licenciu podľa vyššie uvedeného. Autor zároveň súhlasí so spracovaním osobných údajov.
Kto hodnotí?
Porota je vždy trojčlenná. Striedajú sa v nej autori, editori, redaktori, copywriteri, Spisopriatelia či výhercovia predošlých kôl.
Ak chceš zistiť, kto hodnotí poviedky tento mesiac, sleduj naše sociálne siete.
V M.Ú.Z.A. porote nájdete aj tieto mená:
Kde nájdeš výsledky?
Zabudni na suchú výsledkovú listinu, pozeraj podcast! Porota v ňom vždy podrobne rozoberie poviedky, ktoré sa prebojovali na prvé až piate miesto a ďalšie, ktoré niečím zaujali. Všetkým súťažiacim pošleme spätnú väzbu po zverejnení podcastu.
Čo môžeš vyhrať?
- Autor/ka víťaznej poviedky získava 50-eurovú poukážku do e-shopu kníhkupectva Martinus (ktorému týmto nesmierne ďakujeme) a audio-verziu svojej poviedky v premiére priamo v podcaste
- Poviedka ocenená Cenou Poroty získa 25-eurovú poukážku do e-shopu kníhkupectva Martinus a audio-verziu, ktorú zverejníme na našom YouTube / podcastovom kanáli v priebehu nasledujúceho mesiaca
- Každý z porotcov udeľuje Špeciálnu cenu a výhru špecifikuje v podcaste (knihy z našej poličky, kniha priamo od jej autora a podobne)
Ešte váhaš?
Meniace sa témy
precvičia tvoju kreativitu
Spätná väzba
zlepší tvoje remeslo
Dátum uzávierky
ťa motivuje dopísať
FAQ - Často kladené otázky
Pretože jedným z kľúčov k úspechu je pravidelnosť. Na zlepšovanie sa potrebuješ veľa písať a spätná väzba od skúsenejších autorov ti k tomu dopomôže.
Aby si si vyskúšal/a rôzne témy, nápady a možno aj žánre, ktoré tvoje remeslo posunú na novú úroveň. Okrem toho zadanie často pomôže prekonať kreatívny blok.
Najlepšie do každého! Alebo sa zapoj vtedy, keď máš čas. Alebo keď ti sadne téma.
Nie. Aj ty môžeš písať!
Jasné! Aj ty môžeš písať! Z našej súťaže ťa kvôli vydanej knihe nikto nevyhodí. „Začínajúcich autorov“ spomíname, lebo spätnú väzbu nikto nepotrebuje viac. Aj keď, povedzme pravdu, často by sa zišla aj tým, ktorým už nejaká tá kniha vyšla 🙂 Jednoducho, kniha nekniha, ak máš chuť si trošku potrénovať remeslo alebo sa ti páči téma, píš a pošli!
Odpíšeme ti a potvrdíme, že sme ju prijali. Potom ju zanonymizujeme a spolu s ostatnými posunieme porotcom.
Každý porotca hodnotí poviedky bodmi na stupnici od 0 (brr!) po 10 (mňam!). Nakoniec sa body zrátajú a poviedka s najvyšším súčtom zvíťazí. V prípade rovnosti bodov rozhoduje o víťazovi väčší počet vyšších hodnotení, a ak sú tie identické, tak dohoda poroty. Okrem toho udeľujeme Cenu poroty a každý z porotcov aj osobnú cenu pre poviedku, ktorá ho niečím zaujala.
Chceme, aby bolo zloženie poroty čo najpestrejšie. Okrem skúsených autorov tak dostaneš spätnú väzbu aj od niekoho, kto je v písaní možno len o krok pred tebou a dennodenne rieši tie isté problémy ako ty. Zároveň sú členovia nášho klubu aktívni v štúdiu literárnych nástrojov, pravidelne o nich diskutujú a hľadajú ich uplatnenie v praxi.
Od našich porotcov si vždy pýtame komentáre a poznámky ku všetkým textom. Niektorí majú čas na hĺbkový betaread, iní len na pár postrehov. Po zverejnení podcastu ich poznámky a hodnotenia rozposielame všetkým súťažiacim.
Úplne rovnako ako pre slovenské – akurát v gramatike sa ti asi nebudeme rýpať detailne. Literárne remeslo a príbeh však vidieť v oboch jazykoch rovnako dobre.
Zvyčajne dve – víťaznú (ktorá zaznie priamo v porotcovskom podcaste) a Cenu poroty (obvykle druhé miesto). Ak je na druhom mieste viacero poviedok so zhodným počtom bodov, nahráme všetky. Audiopoviedky (vrátane tej víťaznej) pridávame aj samostatne na YouTube a podcastový kanál ATMP.
Porotca 1: „Čo povieš na poviedku ‚Zima neprišla‘?“
Porotca 2: „Ktorú myslíš? Je ich tu dvanásť!“
Pretože nie každý používa v názvoch súborov diakritiku. Raz sme dostali poviedku pomenovanú „Vo_vine_je_pravda” a nevedeli sme, či vo víne, alebo vo vine. (Pravda bola nakoniec vo vine.) V názve súboru tiež neviete použiť napríklad dvojbodku alebo znak &.
Pravdou je, že (nielen) Kori by sa niekedy pri nahrávaní veľmi rada opýtala, ako sa to či ono vyslovuje – ale pokazila by ti tým prekvapenie! Ak vieš, že nám posielaš niečo s nejasnou výslovnosťou, pripíš nám ju do mailu. V prípade nejasnosti pri mene postavy… pouvažuj nad zmenou mena postavy 🙂
Sleduj naše sociálne siete a dozvieš sa 🙂